Inwentaryzacja pomieszczenia – czy jest potrzebna?

Inwentaryzacja w przypadku architektury wnętrz to nic innego jak pomiar lokalu przeznaczonego do prac projektowych. Polega głównie na naniesieniu wymiarów wszystkich elementów pomieszczenia aby bazując na informacjach zawartych w inwentaryzacji profesjonalnie i dokładnie odzwierciedlić, a następnie wykonać projekt.

Inwentaryzacja zaczyna się od pomiaru odległości między ścianami i wysokości pomieszczenia, następnie zaznaczane są otwory drzwiowe i okienne z podaniem wysokości do parapetu, natomiast po ukończeniu pomiarów wykonywane są zdjęcia całych pomieszczeń z uwzględnieniem poszczególnych elementów, które mogą mieć wpływ na projekt jak np. istniejąca instalacja wodno-kanalizacyjna, centralne ogrzewanie, wentylacja czy instalacja elektryczna. Bardzo często projektant dopasowuje projekt lub nanosi poprawki do elektryki, hydrauliki, c.o. czy wentylacji, nierzadko takie zmiany wymagają konsultacji ze specjalistami w danej branży i ocenie możliwości przeprowadzenia danej modyfikacji.

Do wykonania inwentaryzacji wystarczy jedna osoba posługująca się dalmierzem i taśmą mierniczą, większość pomiarów można wykonać laserowym dalmierzem, natomiast taśma przydaje się przy mniejszych i trudniej dostępnych odległościach.

Część Projektantów nie przeprowadza inwentaryzacji, tylko wykonuje prace projektowe bazując na rysunkach udostępnionych przez dewelopera. Należy pamiętać, że bardzo rzadko udaje się w rzeczywistości osiągnąć identyczne wartości takie jak w projektu architektoniczno-budowlanym, który udostępnia deweloper, ponieważ wybudowanie obiektu z dokładnością do centymetra jest w praktyce niemożliwe.

Dlatego tylko prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja dostarcza właściwych informacji niezbędnych do wykonania projektu, na podstawie, którego poszczególne ekipy mogą później oprzeć swoją pracę bez zbędnych nieporozumień.

Poprzednie wpisy