Kolory roku – Pantone – jak dostosować wnętrze do zmieniających się trendów

Instytut Koloru Pantone, który nota bene wydaje chyba najbardziej znany i uniwersalny wzornik kolorystyczny, typuje na około miesiąc przed rozpoczęciem roku, kolory, którymi później zachwyca się świat a z nim wszystkie szanujące się branże, tym również branża wnętrzarska. Jak dopasować się do tej szybko zmieniającej się mody?

Zaczynając od 2000 roku Instytut Pantone z około miesięcznym wyprzedzeniem ogłasza Kolor Roku: Pantone Color Of The Year.

Instytut jako jednostka badawcza, jest światowym specjalistą w zakresie kolorów i każdego roku organizuje dwudniowe, tajne spotkania, na które zapraszani są przedstawiciele różnych organizacji z całego świata, zajmujący się standaryzacją kolorów. Kolor Roku wybierany jest na podstawie analizy światowych trendów dominujących w modzie, sposobie projektowania przestrzeni oraz aktualnie panujących trendów społecznych i kulturowych.

Kolorami Roku 2021 zostały Ultimate Gray i Illuminating Yellow – dwa niezależne kolory, które jak podkreślają twórcy koncepcji, pozornie niepasujące do siebie elementy, które mogą ze sobą współpracować. PANTONE 17-5104 Ultimate Grey jest symbolem solidnych i niezawodnych elementów, które są wieczne i stanowią solidną podstawę. Natomiast PANTONE 13-0647 Illuminating to jasny i wesoły żółty – mieniący się energią, rozgrzewający odcień nasycony energią słoneczną.

Ubrania w odcieniach kojącego Ultimate Grey i optymistycznego Illuminating Yellow pojawiły się już na wybiegach Prady, Jacquemusa, Gucci, Balmain i Givenchy.

Zestawienie tych kolorów we wnętrzu jest obecne od wielu sezonów a połączenie różnych odcieni szarości z ciepłymi akcentami żółtego bardzo lubianym połączeniem przez wielu klientów zwłaszcza na dodatkach takich jak obrusy, prześcieradła, poduszki.

Stonowana szarość, od dłuższego czasu króluje w nowoczesnych, minimalistycznych i skandynawskich aranżacjach, natomiast żółty, który doskonale łączy się z szarością, bielą i zielenią będzie idealnie współgrał z nowoczesnymi meblami, w formie dodatków – poduszek, koców, zasłon, czy sofy albo fotela.

Poprzednie wpisy