PROJEKT WNĘTRZA – ILE TO NAPRAWDĘ KOSZTUJĘ?

Jeśli tu trafiłeś to zapewne jesteś na etapie kupna lub remontu domu/mieszkania i zastanawiasz się ile kosztuje projekt wnętrza wykonany przez profesjonalistę. Być może wydaje Ci się, że nie możesz pozwolić sobie na taki luksus i jest to rozwiązanie dla naprawdę zamożnych. Otóż nic bardziej mylnego! Chcesz dowiedzieć się skąd się to bierze i ile rzeczywiście kosztuje projekt wnętrza? Pozwól, że zdradzę Ci sekret!

Po wstępnej analizie, owszem okazuje się, że rozstrzał cenowy jest bardzo duży ale zacznijmy od tego, że projektanci/architekci nie mają jednoznacznie, odgórnie narzuconych stawek, a w branży są zarówno specjaliści z wieloletnim stażem jak i początkujący, dlatego każdy z nich wycenia swoje usługi indywidualnie zgodnie ze swoim doświadczeniem, umiejętnościami oraz oczywiście uwzględniając koszty pracy biura projektowego.

W jakim celu i czy warto jednak zdecydować się na zlecenie projektu naszego mieszkania specjaliście?

Klienci często nie mają pojęcia o zakresie prac projektanta, przeważnie kojarzy im się ona z popularnymi programami telewizyjnymi, które pokazują jedynie wybór kolorów ścian, podłóg oraz ustawieniem mebli i wyborem dodatków. A skoro to takie proste to każdy, kto posiada chociaż trochę wyobraźni powinien poradzić sobie bez problemu. W telewizji, Internecie czy sklepach z wyposażeniem wnętrz można znaleźć praktycznie każde rozwiązanie więc po co wydawać pieniądze na Projektanta? Każdy, kto chociaż raz w życiu przeprowadzał remont lub kupował wyposażenie do nowego wnętrza zrozumie, że to bardziej złożona kwestia niż początkowo mogłoby się wydawać…

Po pierwsze, projektant posiada szeroki zakres wiedzy np. o instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, oświetleniu, ergonomii, wie jak zachowują się użyte materiały, potrafi stworzyć wnętrze przyjazne i trwałe w użytkowaniu, które będzie cieszyć i podobać się przez wiele kolejnych lat. Ale to nie wszystko, projektant pomoże skonsultować realność wykonania zamierzonego przedsięwzięcia a, także doradzi np. podczas zakupu mieszkania czy domu, oszczędzając tym samym czas, niepotrzebny stres i często pieniądze potencjalnemu klientowi.

Oszczędność – klucz do sukcesu współpracy

Cena projektu zależy od zakresu projektu. Projektanci oferują projekty koncepcyjne, wykonawcze, wykonawcze z nadzorem autorskim i projekty pod klucz.

Koszt projektu wnętrza zależy od lokalizacji tzn. im większe miasto tym ceny wyższe ale zależy również od zakresu projektu, nie każdy klient będzie potrzebował projektu „pod klucz” a jedynie doradztwa w zakresie wyboru produktów i dopasowania ich do obecnego wnętrza.

Szacuje się, że dobrze i kompleksowo przeprowadzony projekt wykonawczy to koszt około 1% całej inwestycji. Przyjmując, że kupiliśmy dom w zabudowie szeregowej za 350 000 zł o powierzchni 60 m2 to koszt projektu będzie kształtował się na poziomie 3000 – 3500 zł.  Gdzie jest więc nasza oszczędność? Przede wszystkim czas, który musielibyśmy poświecić na wybór i dojazd do sklepów z materiałami wykończeniowymi, salonami meblowymi – to nawet 100 godzin oszczędności oraz stres towarzyszący wyborowi i pewności w doborze poszczególnych elementów czy niezliczone konsultacje z ekipami remontowymi z, której każda ma inny pomysł na rozwiązanie od poprzedniej – bezcenne.

Dodatkowo projektanci mogą liczyć na lepsze warunki cenowe niż standardowa oferta dla klienta indywidualnego, a dobrane materiały będą spełniać oczekiwania użytkowników pod kątem trwałości i estetyki. Dobrze zaprojektowana przestrzeń pozwala przyjemnie spędzać czas w pomieszczeniu, poczuć komfort, harmonię i spokój, właśnie to gwarantuje dobra współpraca z projektantem wnętrz.

Poprzednie wpisy